איגרת למקבלי תמלוגים מעילם

 

חברות וחברים יקרים, בחלוקת התמלוגים הקרובה, המתייחסת לשנת הקורונה ולתקופת הסגרים ושיתוק העסקים, הייתה לנו ירידה דרמטית בהכנסות מגביית תמלוגים ואת התוצאה המצערת אנו רואים בחלוקת התמלוגים הנוכחית. 

הירידה בהכנסות התרכזה בעיקר במגזר העסקים למיניהם ובמיוחד באולמות השמחה, גני האירועים, פארקי מים, מועדוני כושר וכדומה. בכל אלו ירדה ההכנסה שלנו בסדר גודל של 75%. הסובלים העיקריים מירידה זו הם נגנים שחלק מרכזי מהכנסותיהם נובע מהשמעת ביצועיהם בעסקים שנפגעו – ובמיוחד מאולמות שמחה, 

פגיעה מסוימת, אם כי בשיעור נמוך בהרבה, חלה גם בגופי השידור השונים. באלו המתקיימים מפרסומות כמו קשת ורשת – חלה ירידה בהכנסות עקב הירידה בפרסום ואילו אצל הוט ויס המתקיימים מדמי מנוי, חל תהליך של קניבליזציה עצמית, כאשר לקוחות רבים עברו ממנוי רגיל למנוי באפליקציות אינטרנטיות  (סטינג אצל יס ונקסט אצל הוט), אלטרנטיבות שמחירן פחות ממאה שקלים לחודש לעומת מאות שקלים – מחירו של השירות הרגיל. כתוצאה – סך כל הכנסותיהם הצטמצם, וזה משליך גם על התמלוגים.

עם ערוץ 20 וערוץ 24 לא הצלחנו עדיין להגיע להסכמות ולא נוכל השנה לחלק תמלוגים על שידוריהם. גם ההכנסות מתחנות הרדיו האזורי ירדו דרסטית לאחר שאקו"ם הפסידה בתביעה נגדם ולכך היתה השלכה רצינית גם עלינו. השימוש בשירים בחברות הסלולר ירד לרמה אפסית עם המעבר של הצרכנים לשירותי סטרימינג  של חברות הענק הבינלאומיות. בצד היותר משמח –  הגענו להסכמים עם שירותי הטלוויזיה האינטרנטית של סלקום ושל פרטנר ואת התמלוגים תראו בחלוקה הבאה.

עילם ביצעה במהלך 2020 חלוקה מוקדמת של מקדמות לציבור המוסיקאים שנכנסו ללחץ כספי כתוצאה מירידת הכנסותיהם והעבירה לנגנים שפנו לעזרה סכומים בסדר גודל של כמעט 2 מיליון שקלים. אך אלו היו מקדמות ע"ח התמלוגים ובחלוקה הקרובה הם ינוכו מהסכום המגיע לכל מי שקיבל מקדמה כזו. אנו ערים לקושי שמצב זה גורם, אך אין לנו כל דרך לשנות את המצב שנכפה על כולנו. נזכיר גם שלקראת החגים חילקנו לעשרות גימלאי עילם תמלוגי זהב בסך 3.500 ₪ לכל אחד.

לאור המצב קיצצנו בהוצאות התפעול ככל הניתן כולל במשכורות חברי ההנהלה שקוצצו בממוצע ב-30%. 

לאחר פתיחתו של המשק וחזרתו לפעילות פתחנו במהלך משותף עם "אשכולות" להעמקת הגבייה במגזר ההשמעות הפומביות ולשדרוג כל מערך הגבייה המשותפת ונקווה לתוצאות במהלך השנה הבאה.

אנו שמחים לבשר כי בחודש ינואר 2022 ייכנס לתפקידו מנכ"ל חדש  – אדיר וישניה, שנבחר על ידי ועדת איתור ואושר על ידי הועד המנהל. המנכ"ל דן גוטפריד שהיה מיוזמי חוק זכויות המבצעים וממקימי עילם בשנת 1984 יסיים את כהונתו ויצא לגמלאות לאחר תקופת חפיפה עם המנכ"ל הנכנס.

בברכה,

יוסי מנחם, סמנכ"ל